o mne a o hodvábe

 

Spájam hodváb, farby a emócie.

Ale len s tebou to bude dokonalé.

Vy ste  posledná ingrendiencia, len s Vami bude moje dielko kompletné, len Vy mu vdýchnete dušu.

                    Ľubica Gerová   

                

                 ♥  Hodvábna maľovaná šatka nepodlieha trendom, ale umocňuje štýl  ♥

                                                

               

Málinko o mne

Už je to nejaký čas, čo som zo zvedavosti kúpila 10 bielych hodvábnych šatiek, tešila sa z nich, pozerala na ne a rozmýšľala čo s nimi. Vtedy mi ani vo sne nenapadlo, že ich raz bude viac.

Všetko začalo v roku 2010, kedy som nabrala odvahu ísť do toho.

Podpora rodiny, moje nadšenie a odozva na moju tvorbu pomohli tomu, že dnes tvorím pod iniciálami svojho mena ĽG, ručne maľované hodvábne šály, šatky, doplnky a obliečky.

Nič nebolo plánované, len hodváb a moja silná vášeň k farbám ma zviedli smerom, ktorým teraz kráčam. Som samouk,  výtvarné vzdelanie nemám, teda  základné výtvarné vzdelanie mám, ako dieťa som navštevovala ZUŠ – ku v Považskej Bystrici, ale to bolo už veľmi dávno. No a v súčasnosti chodím do ZUŠ-ky opäť, do ateliéru pre dospelých, kde sme odborne vedení a pre mňa je to príjemne strávený čas s podobne naladenými ľuďmi.

Stále sa učím,  skúšam a objavujem nekonečné možnosti, ktoré práca s hodvábom ponúka. Teším sa z každého dotyku štetca na hodvábe, ako sa farbičky ku sebe majú a spolu tak vytvárajú niečo čarovné.

Môj cieľ

Mojim cieľom je, aby práca ktorú odvediem mala zmysel, bola predovšetkým robená s láskou a aby emócia, ktorú do materiálu vkladám posunula tento vzácny materiál na inú úroveň. Odovzdať tak kúsok môjho farebného sveta v podobe nositeľného dielka.

*

Malinko o hodvábe

Prírodný hodváb,  ktorého domovom je Čína, mal kedysi cenu zlata. Jeho výroba, stará niekoľko tisíc rokov, bola prísne tajná a asi vedeli prečo. Je to jedna z najvzácnejších tkanín s neskutočným množstvom benefitov a možností použitia. Tvorí ju  živočíšne proteínové vlákno pochádzajúce  so zámotkov húseníc priadky morušovej.

Samotný zámotok, alebo kokon obsahuje rôzne kvality vlákna, najvzácnejšie je v strednej časti zámotku. Dĺžka tohto vlákna je okolo 1000m. Tvoria ho bielkoviny fibroin a sericín, zvyšok sú tuky, vosk a minerálne soli. Súčasným zmotávaním niekoľkých vlákien potom vzniká hodvábna niť. Nasleduje spracovanie tkaním, alebo pletením a vzniká  textília – prírodný hodváb.

Od spracovania a spôsobu použitia potom rozlišujeme rôzne druhy prírodného hodvábu, je ich fakt veľmi veľa druhov ako napr. satén, taft, krepdešín, žoržet, habotai, pongé, šifón, mušelín… Ja maľujem na pongé 5, habotai 8 a šifón 3,5. To číselko udáva hmotnosť hodvábu v jednotkách momme (mm). Čim je menšie, tým je hodváb priesvitnejší, ľahší.

Vlastnosti prírodného hodvábu

Má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, v lete Vás príjemne ochladí a v zime zahreje, je hypoalergénny, vhodný pre citlivú pokožku, nedráždi, je odolný voči roztočom, plesniam a iným patogénom.  Prispieva dokonca k hojeniu rán a  aj k omladzovaniu pokožky. Absorbuje vlhkosť a na dotyk zostáva príjemne suchý. Neelektrizuje a je veľmi pevný aj keď je jemný.

Výrobok z prírodného hodvábu pri správnom ošetrovaní Vám bude slúžiť niekoľko rokov.

H o d v á b   j e   l á s k a   ♥

ĎAKUJEM, že ste u mňa nakúpili a tým  podporili moju tvorbu. 

Zároveň prajem príjemné  chvíle s mojim výrobkom, nech si splní svoju službu čo najlepšie a je dobrým spoločníkom čo najdlhšie.

Ľubka