o mne a o hodvábe

 

Spájam hodváb, farby a emócie.

Ale len s tebou to bude dokonalé.

 

Vy ste tá posledná ingrendiencia, len s Vami bude moje dielko kompletné, len Vy mu vdýchnete dušu.

 

                Malinko o mne

 

Už je to nejaký čas, čo som zo zvedavosti kúpila 10 bielych hodvábnych šatiek, tešila sa z nich, pozerala na ne a rozmýšľala čo s nimi. Vtedy mi ani vo sne nenapadlo, že ich raz bude viac.

Všetko začalo v roku 2010, kedy som nabrala odvahu ísť do toho.

Podpora rodiny, moje nadšenie a odozva na moju tvorbu pomohli tomu, že dnes tvorím pod iniciálami svojho mena ĽG, ručne maľované hodvábne šály, šatky, doplnky a obliečky.

Nič nebolo plánované, len hodváb a moja silná vášeň k farbám ma zviedli smerom, ktorým teraz kráčam. Som samouk, nemám výtvarné vzdelanie, teda ak sa ráta základné výtvarné, ľudová škola umenia, tak to mám 🙂 ale to bolo už veľmi dávno. Stále sa učím, skúšam, objavujem nekonečné možnosti, ktoré práca s hodvábom ponúka. Teším sa z každého dotyku štetca na hodvábe, ako sa farbičky ku sebe majú a spolu tak vytvárajú niečo čarovné. Ku každému jednému dielku pristupujem s úctou.

 

Môj cieľ

Mojim cieľom je, aby práca ktorú odvediem mala zmysel, bola predovšetkým robená s láskou a aby emócia, ktorú do materiálu vkladám posunula tento vzácny materiál na inú úroveň. Odovzdať tak kúsok môjho farebného sveta v podobe nositeľného dielka.

*

Malinko o hodvábe

Prírodný hodváb, ktorý mal kedysi cenu zlata a jeho domovom je Čína, je jedna z najvzácnejších tkanín už odjakživa.  Tvorí ju  živočíšne proteínové vlákno pochádzajúce  so zámotkov húseníc priadky morušovej.

Samotný zámotok, alebo kokon obsahuje rôzne kvality vlákna, najvzácnejšie je v strednej časti zámotku. Dĺžka tohto vlákna je okolo 1000m. Tvoria ho bielkoviny fibroin a sericín, zvyšok sú tuky, vosk a minerálne soli. Súčasným zmotávaním niekoľkých vlákien potom vzniká hodvábna niť. Nasleduje spracovanie tkaním, alebo pletením a vzniká  textília – prírodný hodváb.

Od spracovania a spôsobu použitia potom rozlišujeme rôzne druhy prírodného hodvábu, je ich fakt veľmi veľa druhov ako napr. satén, taft, krepdešín, žoržet, habotai, pongé, šifón, mušelín… Ja maľujem na pongé 5, habotai 8 a šifón 3,5. To číselko udáva hmotnosť hodvábu v jednotkách momme (mm). Čim je menšie, tým je hodváb priesvitnejší, ľahší.

 

Vlastnosti prírodného hodvábu

Má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, v lete Vás príjemne ochladí a v zime zahreje, je hypoalergénny, vhodný pre citlivú pokožku, nedráždi, je odolný voči roztočom, plesniam a iným patogénom.  Prispieva dokonca k hojeniu rán a  aj k omladzovaniu pokožky. Absorbuje vlhkosť a na dotyk zostáva príjemne suchý. Neelektrizuje a je veľmi pevný aj keď je jemný.

Výrobok z prírodného hodvábu pri správnom ošetrovaní Vám bude slúžiť niekoľko rokov.

*

Pre koho to všetko robím?

  • pre všetky milovníčky šatiek 🙂
  • pre Vás, ak chcete obdarovať milovníčku šatiek
  • pre Vás, čo uprednostňujete prírodný materiál a ručnú prácu
  • pre Vás, čo sa chcete odlíšiť a obľubujete takéto farebné šialenosti aké vytváram
  • pre Vás, čo hľadáte malý darček
  • pre Vás všetkých, čo si chcete urobiť len tak radosť 🙂
  • a v neposlednom rade pre Vás, čo podporujete ručnú prácu a malých tvorcov ako som ja.

ĎAKUJEM, že ste u mňa nakúpili a tým  podporili moju tvorbu. 

Zároveň prajem príjemné  chvíle s mojim výrobkom, nech si splní svoju službu čo najlepšie a je dobrým spoločníkom čo najdlhšie.

Ľubka